Foto: Jamshid Jamshidi

15 nya personliga registreringsskyltar godkändes

Under 2023 godkändes 21 personliga registreringsskyltar i kommunen, 15 av dessa var helt nya och sex var förlängningar.

Förra året godkändes 21 personliga registreringsskyltar i Sigtuna, varav 15 var nya och sex var förlängningar av tidigare skyltar, enligt Newsworthys rapportering. Bland de nya skyltarna fanns exempel som SAMBA, KNIVEN och COBURG. Samtidigt har listan över bokstavskombinationer som anses stötande, som olika varianter av ordet ”FUCK”, växt. Transportstyrelsen avslog cirka 200 ansökningar på grund av detta, och även andra kombinationer som 666, SEX och XXX är vanliga att avslå.

Intressant nog kan ord som tidigare nekats senare bli godkända, som INSANE och NSFW under 2023. Transportstyrelsen ber ofta sökande att förklara sina önskemål, särskilt när det gäller kreativa stavningar eller slang. Om en skylt godkänns men senare visar sig vara stötande, kan den ändå dras in.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening