Polisen följde gärningspersonernas väg till Växjö. Märstabon är inringad i rött. I blått är den person som lämnade över vapen.Foto: Polisen

15-åring från Märsta döms till fängelse för mordförsök i Växjö

En 15-årig pojke hemmahörande i Märsta har av Växjö tingsrätt dömts till sex år och fem månaders fängelse för mordförsök. Domen gäller en skjutning i stadsdelen Teleborg i Växjö den 16 december 2024, där en kvinna avled och hennes make skadades allvarligt.

Totalt döms fyra personer i målet: två tonåringar för mord och försök till mord, en tredje tonåring för anstiftan till brotten, och en 29-årig man för medhjälp. Den 15-årige Märstabon är en av de två som döms för att ha avlossat skotten. Utredningen har visat att 15-åringen från Märsta var den som skottskadade mannnen.

Skjutningen inträffade i anslutning till offrens bostad. Enligt tingsrätten handlade det om ett planerat dåd där de unga gärningsmännen agerade mot löfte om betalning. Bevisningen i målet bygger bland annat på omfattande analys av mobiltelefoner och appkommunikation, där händelseförloppet har kunnat följas i detalj.

Den andra skytten, en 16-åring, döms till sex år och elva månaders fängelse. En tredje tonåring döms till sju och ett halvt års fängelse för att ha rekryterat en av skyttarna och drivit på genom kommunikation i appen Signal. 29-åringen döms till livstids fängelse för att ha lämnat över vapnen och på andra sätt främjat brottet.

Tingsrätten konstaterar att brottens allvar är sådant att samtliga tre tonåringar skulle ha dömts till livstids fängelse om de hade varit över 18 år. En av de dömda utvisas från Sverige. Samtliga gärningsmän ska också betala skadestånd på över 900 000 kronor till målsägandena. Målsägande hade ingen koppling till kriminalitet och det antas att de delade samma efternamn med en känd kriminell person.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.