Sigtuna är en av kommunerna i landet som byggt flest hyresrätter under tioårsperioden 2006-2016 enligt en kartläggning som Svenska Dagbladet har gjort.
De flesta kommuner i Stockholms län har inte prioriterat hyresrätter, men Sigtuna är tia i landet när det gäller byggande av hyresrätter rapporterar Svenska Dagbladet. Bara Stockholm i länet var bättre och i hela riket totalt nio kommuner (inklusive Stockholm). De flesta stockholmskommuner ligger i botten av listan, bland annat Vaxholm och Solna som bara hade 6 respektive 9 procent nyproduktion av hyresrätter under tioårsperioden.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.