Foto: Riksbanken

13 miljoner till skolan från övergångsregeringen

Sigtuna kommun kommer att få 13 miljoner kronor till skolan om övergångsregeringens budget antas.

Övergångsregeringen har lagt fram satsningar på sk likvärdig skola som finns med i budgeten för 2019, då går 3,5 miljarder till kommunerna för satsningar på skolan. Sigtuna kommun kommer att få 13 miljoner kronor om budgeten går igenom enligt Lärarnas Riksförbund.

Pengarna ska bland annat användas till att anställa fler lärare. Lärarnas Riksförbund är dock kritiska till att flera kommuner missat att ansöka om pengarna, därför anser förbundet att staten måste ta ett fastare grepp över skolan.

I länet är det Stockholm som får mest med 128 miljoner, därefter Södertälje och Botkyrka som får 28,5 respektive 24,7 miljoner kronor. Sigtuna får sjunde mest i länet med sin summa. Väsby får exempelvis hälften så mycket som Sigtuna trots att kommunen är ungefär lika stor som Sigtuna.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening