Rolf Tingwall från Rotaryklubben med glada barn från S:t Pers Skola efter planteringen av 4000 lökar i Klockbacken.Foto: Sigtuna Rotary/Bertram Langemar

12-årig tradition lever vidare

Barn från S:t Pers skola medverkade vid den årliga lökplanteringen i Klockbacken: - Cirka 48000 lökar har planterats under dessa år. Framförallt är det gula påskliljor men även blå Scilla har planterats. Vi väntar nu på våren för att åter få uppleva blomprakten i Sigtunas Klockbacke, hälsar Bertram Langemar vid Sigtuna Rotary.

Under tolv års tid har Rotary i Sigtuna tillsammans med skolbarn från S:t Pers skola planterat lökar i Klockbacken, genom alla år har det planterats 48000 lökar enligt Bertram Langemar, projektledare Sigtuna Rotaryklubb. På onsdagen planterades 4000 blomlökar av både rotarymedlemmar och ca 100 skolbarn som gjorde jobbet i soligt väder under förmiddagen.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)