De nya husen i Steninge slottsbyFoto: Pressbild

100 nya hyresradhus planeras i Steninge slottsby

Brunswick Real Estate lanserar det nya bostadsbolaget Lynea, som ska äga och förvalta nyproducerade småhus som hyresrätter i Storstockholm.

Ett av de första projekten byggs i Steninge slottsby där 100 hyresradhus planeras i kvarteret Tornvändan. Inflyttning väntas starta i mars 2026.

Husen byggs i trä, får moderna planlösningar i två våningar och ska miljöcertifieras enligt Svanen. Projekten utvecklas av Blooc, som ingår i Derome-gruppen och är specialiserade på småhus i trädgårdsstäder.

Bakom satsningen står Brunswick tillsammans med fastighetsfonder förvaltade av Blackstone. Målet är att långsiktigt bygga upp en portfölj av energieffektiva hyresradhus i Stockholmsområdet.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.