Johanna passar Josefine Foto: Insändarbild/Carina Gävstedt
Johanna GävstedtFoto: Insändarbild/Carina Gävstedt
Josefine BouvengFoto: Insändarbild/Carina Gävstedt

Wingstjejer i Stålbucklan

Johanna Gävstedt och Josefine Bouveng var med i Uppland/Södermanlands lag i Stålbucklan som gick i Pinbackshallen den gångna helgen.

Wings hade två spelare med i Upplands lag när Stålbucklan gick i Pinbackshallen den gångna helgen; Josefine Bouveng och Johanna Gävstedt. De spelade i Uppland/Södermanlands tre matcher mot Östergötland, Västergötland/Bohuslän och Stockholm, det blev två vinster av tre och vidare till finalspelet mot andra distrikt i landet 4-6 december. I första matchen svarade Josefine för ett mål och en assist, i andra matchen var Johanna inblandad i det avgörande målet mot Västergötland/Bohuslän, mot Stockholm blev det 1-3 men båda lagen var redan vidare och matchen betydelselös.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening