Adam Wahlkvist ledde förstakedjan i matchen mot HaningeFoto: Arkivbild/Daniel Iskander

Wingsseger mot Hammarby

I den fjärde matchen kom så Wings första seger denna säsong då Hammarby besegrades med 5-3 inför 182 åskådare i Pinbackshallen.

Wings låg under med 2-0 efter halva matchen men sista halvan svarade man för en urladdning och gjorde 5-1 på gästerna Hammarby inför 182 åskådare i Pinbackshallen. Eddi Legleti inledde målskyttet för Wings i numerärt underläge efter 13.02 i andra och tre minuter senare kvitterade Dennis Santesson, bara tre sekunder återstod till pausvilan när Ludvig Björkman gav Wings ledningen i PP. I andra kom sedan nytt mål i PP via Tobias Pehrsson innan Hammarby kunde gröda 4-3. Det hjälpte föga för med 6.07 kvar av matchen kom avgörandet när Johannes Yucel fastställde slutresultatet till 5-3. Kassen vaktades av Viktor Östlund som svarade för 35 räddningar. Närmast blir det bortamatch mot Haninge på söndag klockan 16.

Målen: Legleti, Santesson, Björkman, Pehrsson, Yucel

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.