Wings skrällde mot topplaget

Bara timmar efter att Wings meddelat tjänarskiftet kom första segern under Tim Johansson Bräck.

”Bräckeffekten” gjorde susen när Wings mötte topplaget Visby hemma i Märsta. Redan efter 3.52 kom 1-0 till Wings via Eddie Legletie och kort därpå ökade Ljubomir Fetkovic på till 2-0 i PP. 8.32 in i andra ökade Ludwig Björklund på till 3-0. Därefter drog Wings på sig en del utvisningar men utan att gotlänningarna lyckades göra något mål. Istället dröjde det till 16.42 innan Visby fick hål på Andreas Nordström som var tillbaka i kassen. Glädjen blev dock kortvarig för Visby och knappa minuten därpå fastställde Björklund slutresultatet. Förutom de fyra målen dödar Wings samtliga utvisningar som man drar på sig, Visby fick spela hela 13.54 i numerärt överläge utan att göra mål. En seger att bygga vidare på för Tim Johansson Bräck och hans spelare, på onsdag finns det onekligen segerchans i derbyt mot Sollentuna på bortaplan.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.