Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Wings inledde Vårettan med seger

Wings inledde Vårettan med en seger på övertid mot Hammarby och matchhjälte blev Simon Nilsson med 40 sekunder kvar att spela.

Andreas Nordström svarade för 34 räddningar och hans kollega i Hammarby ville inte vara sämre utan klarade 35 skott, det 36:e gick in från Simon Nilssons klubba med 40 sekunder kvar av övertiden. Dessförinnan hade båda lagen haft sina chanser i PP men utan resultat. I och med segern lämnar Wings platsen som nästjumbo och avancerar upp till sexa. På onsdag möter man ettan Åker/Strängnäs på bortaplan och därefter tvåan Haninge.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening