Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Wings föll mot Åkers i premiären

Wings inledde säsongen med att förlora med 4-1 borta mot Åker/Strägnäs.

Kassen i Wings vaktade Viktor Östlund som gjort comeback efter cancern. Han svarade för 19 räddningar på 23 skott, det första målet släppte han förbi sig efter 17.28 i första perioden. Tidigt i andra ökade hemmalaget på inför 326 åskådare i Åkers ishall. Wings fick in 3-1 med 1.16 kvar av andra via Hugo Lindbom. I tredje gör Wings ett tappert försök att komma ikapp men det är Åker/Strängnäs som svarar för periodens enda mål och därmed kunde slutresultatet skrivas till 4-1. På onsdag klockan 19 är det derby i Pinbacken då Väsby som också förlorade i premiären kommer på besök.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.