Hugo Lindbom spelade högerforward i fjärdekedjan mot Södertälje. Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Wings chanslösa mot SSK

Klassiska SSK går som tåget i Division 1 och på lördag var det Wings tur att få sig en omgång i Axa Sport Center.

Hela 2 535 åskådare kom till Axa Sportcenter på lördagen för att se Södertälje ta sig an Wings. Hemmalaget satte fart från första minuten och dunkade iväg skott efter skott på Viktor Östlund. Viktor fredade målet i 14.27 därefter fick han kapitulera, han stod dock för hela 16 räddningar i första och 39 totalt i matchen. Det hjälpte föga, 2-0 kom 8.14 in i andra och efter två sena mål i andra var det avgjort inför tredje. Hemmalagets Henrik Nyberg fastställde slutresultatet med 12.09 kvar att spela av tredje. Wings får nu vila fram till onsdag då Hudiksvall kommer till Märsta.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

Sport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Sport Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

Sportlovsdisco i ridhuset lockade 65 deltagare

Sport Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.