Skånela mötte Ricoh på lördagen Foto: Arkivbild/Magnus Granhagen
Skånela besegrade elitserielaget
Skånela matchade på lördagen mot elitserielaget Ricoh och vann med 23-17: - Många frågetecken från de två förra matcherna blev utropstecken, säger assisterande tränaren Jesper Östlund.
Skånela har mött finska mästarna Cocks och Sollentuna utan att övertyga. I matchen mot Ricoh svarar Skånela för en brutal andra halvlek där man bara släppte in fyra mål. Enligt assisterande tränaren Jesper Östlund var det flera frågetecken som blev utropstecken. Försvarsspelet var bra från Söderman och Nielsen, likaså Olsson i målet som i princip spikar igen sista 30 minuterna. Offensivt plussar Jesper för Andersson som gör sex mål och sätter nytt persbästa på seniornivå. Från 9M-spelarna var det i första tufft då det blev mycket tekniska fel och sidledspass, i andra blev det bättra utdelning: – Nu blir det en rejäl träningsvecka där vi fortsätter att jobba med timing, detaljer och samarbeten. Nu kliver även Byström in i laget efter en oturlig fortskada för två veckor sedan, meddelar Jesper i SMS till märsta.nu
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.