Skånela mötte Ricoh på lördagen Foto: Arkivbild/Magnus Granhagen

Skånela besegrade elitserielaget

Skånela matchade på lördagen mot elitserielaget Ricoh och vann med 23-17: - Många frågetecken från de två förra matcherna blev utropstecken, säger assisterande tränaren Jesper Östlund.

Skånela har mött finska mästarna Cocks och Sollentuna utan att övertyga. I matchen mot Ricoh svarar Skånela för en brutal andra halvlek där man bara släppte in fyra mål. Enligt assisterande tränaren Jesper Östlund var det flera frågetecken som blev utropstecken. Försvarsspelet var bra från Söderman och Nielsen, likaså Olsson i målet som i princip spikar igen sista 30 minuterna. Offensivt plussar Jesper för Andersson som gör sex mål och sätter nytt persbästa på seniornivå. Från 9M-spelarna var det i första tufft då det blev mycket tekniska fel och sidledspass, i andra blev det bättra utdelning:
– Nu blir det en rejäl träningsvecka där vi fortsätter att jobba med timing, detaljer och samarbeten. Nu kliver även Byström in i laget efter en oturlig fortskada för två veckor sedan, meddelar Jesper i SMS till märsta.nu

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.