William Karlsson gjorde sitt första mål för i år. Foto: nhl.tv/NBCSN

Wille målskytt i Stanley Cup-Avgjorde match 3

William Karlsson gjorde sitt första mål för Vegas i Stanley Cup vid 7-tiden i morse: - Det var en fin passning bara sätta klubban på den. En underbar passning, så var det, sa William direkt efter matchen till amerikanska tv-kanalen NBSCN.

Vegas kopplade ett stort grepp om sin matchserie mot Los Angeles efter seger nu på morgonen. William Karlsson avgjorde tillställningen med att sätta 3-1 med ca 5.40 kvar att spela. Det var Karlssons första mål i Stanley Cup i år. Matchen slutade 3-2 och Williams mål räknas som matchavgörande. Han blev målskytt även förra året med Columbus Blue Jackets så detta var inte hans första slutspelsmål någonsin utan totalt tre.

Vegas kom tillbaka från underläge 0-1 och ledde 3-1 med drygt fem minuter kvar att spela. Los Angeles reducerade till 3-2 med två minuter kvar men skapade inget mer utöver det. Efteråt var det ”Wille” som hyllades av amerikansk tv tillsammans med målvakten Marc-Andre Fleury:
– De (Los Angeles) kom ut starka och satte oss under press, när vi fick första målet fick vi lite momentum och gjorde två mål till. Han (Fleury) var bra som vanligt, det kändes tryggt, sa Karlsson efter matchen till NBCSN.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.