Wigör blir det fjärde laget från kommunen som får kliva upp i seriesystemet.Foto: Insändarbild/Arkiv
Wigör flyttas upp och ser fram emot derbyn i Upplandscupen
Wigör har fått en friplats till sjuan och ser fram emot både seriestarten samt Upplandscupen där samtliga bygdens lag hamnat i samma grupp.
Wigör räckte inte ända fram i Division 8 men på grund av diverse förändringar i seriesystemet har man nu fått en friplats till sjuan och gör där FC Arlanda2 sällskap. Det innebär nu att samtliga fyra lag från bygden som spelade i distriktet avancerat från förra året; Rosersberg till femman tillsammans med Sigtuna och FC Arlanda till fyran. Märsta IK spelar som bekant i Division 3 och klarade kontraktet där efter en stark vårsäsong.
Derbyn i Upplandscupen Närmast för de lokala lagen blir det Upplandscupen där samtliga fem lag spelar i samma serie som Bålsta Sanering FC. UC startar 6:e mars. Arlanda meddelar på sin hemsida att man gjort klart med Christopher Leal: – De grönvita är mer än nöjda över sitt nya tillskott och med Leal på mittfältet så har laget fått en mördande konkurrens om de tre centrala positionerna, står det i en kommentar på sajten.
Sport I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Sport Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Sport Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Sport Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Sport Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Sport Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.
Sport Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.
Sport Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Sport Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
Sport Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Sport Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Sport Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.