Wigör blir det fjärde laget från kommunen som får kliva upp i seriesystemet.Foto: Insändarbild/Arkiv
Wigör flyttas upp och ser fram emot derbyn i Upplandscupen
Wigör har fått en friplats till sjuan och ser fram emot både seriestarten samt Upplandscupen där samtliga bygdens lag hamnat i samma grupp.
Wigör räckte inte ända fram i Division 8 men på grund av diverse förändringar i seriesystemet har man nu fått en friplats till sjuan och gör där FC Arlanda2 sällskap. Det innebär nu att samtliga fyra lag från bygden som spelade i distriktet avancerat från förra året; Rosersberg till femman tillsammans med Sigtuna och FC Arlanda till fyran. Märsta IK spelar som bekant i Division 3 och klarade kontraktet där efter en stark vårsäsong.
Derbyn i Upplandscupen Närmast för de lokala lagen blir det Upplandscupen där samtliga fem lag spelar i samma serie som Bålsta Sanering FC. UC startar 6:e mars. Arlanda meddelar på sin hemsida att man gjort klart med Christopher Leal: – De grönvita är mer än nöjda över sitt nya tillskott och med Leal på mittfältet så har laget fått en mördande konkurrens om de tre centrala positionerna, står det i en kommentar på sajten.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.