Ingen skugga faller över skånelafostrade Viktor Östlund sedan hans GUIF på söndagen fått respass mot Alingsås. Viktor gjorde nämligen sin 64:e match på raken denna säsong: - Både huvud och kropp är sega, sa Viktor till Aftonbladet inför matchen mot Alingsås.
GUIF förlorade den avgörande matchen mot Alingsås och fick respass mot västgötarna för andra året i rad. Viktor svarade för fyra mål i matchen som slutade 23-18. Men det är inte för de fyra målen som Viktor uppmärksammas utan för det faktum att han denna säsong gjorde sin 64:e match på söndagen. Viktor har spelat för GUIF i Elitserien, Europacup och det svenska landslaget i kvalmatcher samt VM. Sportbladet som fått en pratstund med märstasonen konstaterar att det är match var fjärde dag sedan i september. Hans målskytte har dock på slutet stagnerat, något som kan bero på det tajta matchandet:
– Det är säkert en av faktorerna men det är inget jag kan skylla på. Jag tycker att jag borde ha presterat bättre än vad jag har gjort nu på slutet. Och det är matcher man vill spela så det ska man heller inte gnälla på, säger Viktor till Sportbladet.
Tysk klubb intresserade
märsta.nu rapporterade för någon vecka sedan att Viktor såg ut att hamna i Ålborg, något som nu inte verkar ske. Även tyska Hamburg är intresserade och Viktor har tidigare uttalat sig om att Tyskland är målet för hans del. Han säger till Sportbladets reporter Johan Flinck att det är en väldigt bra klubb men att inget är klart. Inom en vecka ska det finnas en klubb som Viktor officiellt vill berätta om.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.