Ingen skugga faller över skånelafostrade Viktor Östlund sedan hans GUIF på söndagen fått respass mot Alingsås. Viktor gjorde nämligen sin 64:e match på raken denna säsong: - Både huvud och kropp är sega, sa Viktor till Aftonbladet inför matchen mot Alingsås.
GUIF förlorade den avgörande matchen mot Alingsås och fick respass mot västgötarna för andra året i rad. Viktor svarade för fyra mål i matchen som slutade 23-18. Men det är inte för de fyra målen som Viktor uppmärksammas utan för det faktum att han denna säsong gjorde sin 64:e match på söndagen. Viktor har spelat för GUIF i Elitserien, Europacup och det svenska landslaget i kvalmatcher samt VM. Sportbladet som fått en pratstund med märstasonen konstaterar att det är match var fjärde dag sedan i september. Hans målskytte har dock på slutet stagnerat, något som kan bero på det tajta matchandet:
– Det är säkert en av faktorerna men det är inget jag kan skylla på. Jag tycker att jag borde ha presterat bättre än vad jag har gjort nu på slutet. Och det är matcher man vill spela så det ska man heller inte gnälla på, säger Viktor till Sportbladet.
Tysk klubb intresserade
märsta.nu rapporterade för någon vecka sedan att Viktor såg ut att hamna i Ålborg, något som nu inte verkar ske. Även tyska Hamburg är intresserade och Viktor har tidigare uttalat sig om att Tyskland är målet för hans del. Han säger till Sportbladets reporter Johan Flinck att det är en väldigt bra klubb men att inget är klart. Inom en vecka ska det finnas en klubb som Viktor officiellt vill berätta om.