Ingen skugga faller över skånelafostrade Viktor Östlund sedan hans GUIF på söndagen fått respass mot Alingsås. Viktor gjorde nämligen sin 64:e match på raken denna säsong: - Både huvud och kropp är sega, sa Viktor till Aftonbladet inför matchen mot Alingsås.
GUIF förlorade den avgörande matchen mot Alingsås och fick respass mot västgötarna för andra året i rad. Viktor svarade för fyra mål i matchen som slutade 23-18. Men det är inte för de fyra målen som Viktor uppmärksammas utan för det faktum att han denna säsong gjorde sin 64:e match på söndagen. Viktor har spelat för GUIF i Elitserien, Europacup och det svenska landslaget i kvalmatcher samt VM. Sportbladet som fått en pratstund med märstasonen konstaterar att det är match var fjärde dag sedan i september. Hans målskytte har dock på slutet stagnerat, något som kan bero på det tajta matchandet:
– Det är säkert en av faktorerna men det är inget jag kan skylla på. Jag tycker att jag borde ha presterat bättre än vad jag har gjort nu på slutet. Och det är matcher man vill spela så det ska man heller inte gnälla på, säger Viktor till Sportbladet.
Tysk klubb intresserade
märsta.nu rapporterade för någon vecka sedan att Viktor såg ut att hamna i Ålborg, något som nu inte verkar ske. Även tyska Hamburg är intresserade och Viktor har tidigare uttalat sig om att Tyskland är målet för hans del. Han säger till Sportbladets reporter Johan Flinck att det är en väldigt bra klubb men att inget är klart. Inom en vecka ska det finnas en klubb som Viktor officiellt vill berätta om.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.