Trots slasket på Sigtunafjärden ska det gå att köra Vikingarännet om två veckor. Foto: Daniel Iskander

Vikingarännet ska köras trots senaste veckans milda väder

Trots den senaste veckans varmare väder planerar Vikingarännet att genomföra loppet 14:e februari: - Isarna är stabila, skriver Friluftsfrämjandet i ett pressmeddelande.

Det har varit över noll i en dryg vecka, som vårmat uppemot 6-7 grader på dagtid och nätterna har det knappt gått ner mot noll på en veckas tid. Vikingarännet planerar dock att köra loppet enligt schemaläggningen 14:e februari. Isarna ska vara stabila och det varma vädret ska bara ha påverkat tjockleken marginellt. Loppet ska starta i Uppsala men vart målgången sker bestäms veckan innan start. Det finns risk att loppet inte går ända in till Stockholm. Efter två inställda år upplever arrangören Friluftsfrämjandet ett högt boxningstryck och 3000 deltagare planeras delta.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.