Efter en säsong i allsvenska Djurgården vänder Victor Levén hem till Division 2 och Rosersbergs IK: - Att för oss i detta läge med denna turbulenta säsong i ryggen få hem en spelare av Victors kaliber ger både trygghet och framtidstro samt sänder en signal om vart vi ska, skriver sportchefen Fredrik Raschke på klubbens hemsida.
Djurgården vann Allsvenskan Norra men kvalade inte till Superligan då Järfälla vann play-off. I truppen fanns märstabon Victor Levén som under säsongen spelade 14 matcher och noterades för tre mål samt en assist. Sejouren i DIF blir dock ettårig för Victor som på onsdagen presenterades för Rosersbergs IK. RIK som ramlade ur ettan och får ta nya tag i tvåan. Sprotchefen Fredrik Raschke uppger på klubbens hemsida att Victor är ett viktigt nyförvärv och sänder signaler om framtidstro. Raschke spår att Levén kan göra 50 poäng i tvåan och ser honom som seriens klart bäst tränade spelare. Levén spelar även fotboll i Division 3 och kommer upp i ca 5-7 träningspass i veckan plus matcher. Tillsammans med Emil Swahn och Daniel Eklund bildade Levén en fruktad kedja som gjorde hela 170 poäng på 18 matcher.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.