Skånela drog på sig två dubbelutvisningar sista kvarten hemma mot Warta och gav sig själva dåliga förutsättningar att vinna matchen: - Vi sätter oss själva i ett läge där det är svårt att vinna matchen, konstaterar Anders Ericsson, tränare i Skånela.
Det var inga glada miner i skånelalägret efter förlusten hemma mot Warta. Skånela spelar bra fram till att det ska bli avslut, väl där blev det för tamt, särskilt i andra halvlek. I första kunde Skånela gå till vila med 14-12. Det fanns lägen där Skånela kunde ha ryckt men lyckades inte få till de avgörande räddningarna. Tidigt i andra får Skånela inte utdelning alls. Första kvarten sätter man bara två mål. I avslutningsfasen gick skotten oftast rakt på eller utanför målet, ibland täckte även wartaförsvaret. Skånela lyckades inte hitta ett sätt igenom gästerna.
Billiga utvisningar
Istället kunde vända på steken 13 minuter in i andra då man ledde med 17-16. Warta hade sedan 1-2 bollar upp på Skånela resten av matchen. Med sju minuter kvar kom Skånela ikapp till 21-21. Men då kommer två tuffa utvisningar för Skånela; Jesper Östlund visas ut för att ha ”tjuvat” på ett frikast, kort därpå då Skånela erövrat boll så hittar sekretariatet ytterligare en utvisning när Tobias Olsson inte hunnit sätta sig på bänken för att ge plats åt en extraspelare. Skånela reder dock ut situationen genom att bara släppa in en boll med två man mindre.
Tappade sista minuten
Warta har 22-21 med en minut kvar. Då kommer nästa tunga smäll för märstalaget. En utvisning på Erik Karelius och en protest från Jimmy Karlsson resulterar i två man mindre i kvitteringsjakten. Warta sätter matchavgörande 23-21 kort därpå, det hjälper inte att Jesper Östlund reducerar med femton sekunder kvar, Warta äger bollen och släpper den inte förrän det är två sekunder kvar och tiden rinner iväg… Det gick att ta på besvikelsen i Skånela direkt efteråt:
– Jag är jättebesviken på många saker som kommer in och spelar roll, sa Anders Ericsson. Vi gör det ändå bra u dessa perioder men det är fyra minuter vi ska ha för att säkra segern, vi får skylla oss själva. Sen får jag se på videon hur det var med utvisningarna och våra tekniska fel.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.