Foto: Arkiv/Magnus Granhagen

Tredje raka för Skånela – Slog jumbon

Skånela hade inga problem med att besegra jumbon Tumba på lördagen med 28-23: - Skönt med tre matcher i rad, det var längesen, säger assisterande tränaren Jesper Östlund.

Skånela ledde från start till mål mot pressade jumbon Tumba som bytt tränare nyligen. Men assisterande tränaren Jesper Östlund tycker att insatsen var bra även om det nu var mot jumbon:
– Vi gör en bra match och vill inte fokusera på vad de sysslar med, de har det tungt och våran start gynnade oss. Då tappar dem tron, det är svårt med motgångar, konstaterar Jesper Östlund.

Karlsson på bänken
Inför matchen fick Skånela tillbaka både Andras Söderman och Oskar Frank, därmed behövde förpassade tränaren Jimmy Karlsson sig själv till tränarbänken. Östlund passade på att plussa för målvaktsspelet och försvaret, anfallsspelet var ok:
– Vi gör det tillräckligt bra i offensiven, det fanns många fina prestationer, fram för allt från Fredrik och Oskar när han kom in, fortsätter Östlund.

Siktar på fjärde
En match återstår innan juluppehållet. Skånela har lämnat bottenträsket:
– För vår del gäller det att inte slå sig till ro, vi ska se till att vinna det sista innan jul och sen kan vi andas ut lite innan det är pået igen. Vi ska göra en bättre vår än höst, det är många här på slutet som presterat på allsvensk nivå, så var det inte för några veckor sedan.

Målen
Olsson 5, Ladan 4, Rahali 3, Filén 3, Byström 4, Frank 2, Nielsen 2, Axelsson, Söderman, Andersson

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening