Jesper Östlund snörade på sig skorna. Foto: Magnus Granhagen/Arkiv
Fredrik "Chippen" Söderberg fick coachaFoto: Magnus Granhagen/Arkiv
Jimmy Karlsson fick också spela igenFoto: Magnus Granhagen/Arkiv

Tränarna snörade på sig skorna mot Country

Skånela förlorade överraskande mot Country i Skövde på lördagen med 25-22 och båda tränarna Jimmy Karlsson och Jesper Östlund fick spela: - Vi drabbades av två knäskador och Yosef fick öroninflammation, säger Jesper Östlund, assisterande tränare.

Efter en jämn förstahalvlek kunde Skånela gå till pausvila med 13-11. Country som enligt assisterande tränaren Jesper Östlund värvat in en del spelare på slutet ledde stora delar av första.
– Vi var bra bakåt och får in fler skott även om vi vi inte hittar lägena. I andra tar deras keeper våra halvlägen, så vi gör bara nio mål i andra och då går det inte, berättar Östlund.

Country gick upp till 14-14 ganska tidigt och sedan 20-18 med tolv minuter kvar. Skånela hade inget att sätta emot enligt Östlund:
– I andra får vi inte till det framåt. det hackar och de är stora och tunga, vi vinner inte kamper så det var inget snack i andra.

I jakten på kvalplats hade två poäng varit ultimat för Skånela men Östlund misströstar inte:
– De har fått in nya spelare och de har tagit många poäng som oss efter omgång 10. De tog tre av fyra poäng mot Helsingborg, de har slagit Västerås och gjort bra insatser mot Varberg. De är bättre än vad man tror men visst ska vi vara med i racet så skulle vi vunnit så klart.

”Chippen” blixtinkallad
Jesper själv var nöjd med sin insats medan Jimmy Karlsson svarade för ett mål. Anledningen till att tränarna fick snöra på sig skorna var att Isak Nielsen och Andreas Söderman skadat sig samt Yosef Rahali fick öroninflammation. Till matchen fick damernas Fredrik ”Chippen” Söderberg coacha. Jesper planerar dock inte att spela mer matcher trots den krisartade situationen:
– Vi har andra lösningar på gång som kan bli klart i veckan.

Vad tyckte du om din insats?
– Det kändes ok, men jag var helt slut i andra. Vi spelade bra i försvar och det var bara där jag spelade. Men jag hade hellre haft Andreas och Isak istället för mig.

Tajt kring kvalplatsen
I den supertajta tabellen ligger Skånela kvar i toppen på en fjärdeplats men det skiljer bara tre poäng ner till åttan Tumba. Avslutningen i Allsvenskan kommer att bli dramatisk och gälla något i varje omgång:
– Vi måste prestera bättre, ingen är nöjd med sin prestation idag. Visst vi kämpar och sliter och försöker iaf. Tidigare har vi haft problem med försvaret och anfallet funkat, nu var det tvärtom, analyserar Östlund.

Målen
Jurell 5, Sjöö 4, Andersson 3, Byström 3, Olsson 3, Karlsson 1, Björkman 1, Frank 1, Nilsson 1

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening