Jennifer Tillman som medverkade i Elitloppen kan få P4 Upplands sportprisFoto: Arkivbild/Kanal 75

Tillman kan få sportpris

Sigtunakusken Jennifer Tillman kan få P4 Upplands sportpris då hon är en av de nominerade.

Förra året var Jonas Eriksson en av de nominerade till P4 Upplands Sportpris, i år är det Jennifer Tillman, kusken som bor på en gård i Erikssund utanför Sigtuna. Hon blev i somras historisk som den tredje kvinnan att starta i Elitloppen och den första att komma till slutheatet av tävlingen. Hon säger till P4 Uppland att det mestadels är hästens förtjänst:
– Det är han som springer och gör jobbet, men en kusk är också viktig, i det stora loppen är alla hästar bra och då är det viktigt att kusken tänker taktiskt.

Att få köra Elitloppet var som en dröm som slog in för Jennifer:
– Det är det absolut största, går inte att jämföra med nått annat. Ända sen man var liten har det varit något man velat göra och drömt om, säger Jennifer till P4 Uppland.

Jennifer konkurrerar om priset med Sirius herrlag, målkungen Billy Nilsson, Annika Billstam, Therese Lundqvist och Uppsala Basket.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening