Simon Thor med guld och silvermedaljerFoto: Insändarbild/IFK Märsta
Pontus Born på 800 meterFoto: Insändarbild/IFK Märsta
Calle Haag och Simon ThorFoto: Insändarbild/IFK Märsta

Succé för Thor på USM

I samband med USM i Karlskrona noterades IFK Märstas Simon Thor för två guld, ett silver och ett brons.

Pontus Born, Calle Haag och Simon Thor var med på USM 15-16 i Karlskrona medan Kevin Duvert deltog på USM 17 i Kalmar. För deltagarna i Karlskrona blev det fyra medaljer i form av två guld, ett silver och ett brons. Det blev även tre poängplatser på nio starter. Simon Thor var namnet för helgen då han redan på fredagen raderade ut ett 39 år gammalt uppländskt rekord med 4,30 i stav gav guld. Calle Haag tog sig till längdfinal men fick där nöja sig med en sjätteplats. Simon Thor var även med på diskus och hans kast på 48 meter räckte till silver. Han var dock inte klar där utan på höjdhopp blev det 1.90 och ännu ett guld. Även söndagen bjöd på medalj för Simon då han knep bronset i spjut. I Kalmar hade Kevin Duvert problem med en ömmande fot vilket gjorde att han inte kunde prestera på topp, han fick lämna tävlingarna där utan medalj. Framtiden ser dock onekligen ljus ut för märstas friidrottare med så många startande i USM.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening