Foto: Arkiv/Daniel Iskander

Styrkebesked av Wings mot seriekollegan

Wings krossade på söndagen seriekollegan Tierp med klara 6-2 efter hela 53-15 i skottstatistik.

I höst ska Wings möta Tierp i Division 1 Östra. Men om Tierp uppträder som man gjorde på söndagen blir det ett lätt byte för Wings. Efter 1-1 i första visade Wings vart skåpet skulle stå resten av matchen. 2-1 kom sju minuter in i andra och 3-1 kort därpå. Tierp gör 3-2 men Johannes Yucel skickar in 4-2 framspelad av nye Johan Beatty med 30 sekunder kvar att spela. I tredje kommer två nya mål genom Ludwig Björklund och Erik Lönnberg. Wings hade ett stort spelövertag speciellt i tredje och vann skotten i perioden med hela 20-2, 53-15 totalt. Huruvida Tierp maskerade formen eller inte återstår att se. Detta var Wings fjärde match på två veckor sedan man besegrade Spånga i premiären. Enda förlusten kom mot Amtuna borta med 4-2. Man passade även på att besegra Spånga igen för en vecka sedan med samma siffror som senast, 5-2.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.