Kevin Duvert och Simon ThorFoto: IFK Märsta/Johan Holmberg

SM-medaljer till IFK Märsta

Friidrott - Efter framgångarna i DM så följde IFK Märstas atleter upp med SM medaljer i Mångkamp då Kevin Duvert och Simon Thor tog guld respektive brons.

SM i Mångkamp hölls i i Norrköping den gångna helgen. Medverkade gjorde Kevin Duvert och och Simon Thor i klasserna P17 respektive P15. Simon tog en överlägsen seger efter starka insatser i stavhopp, höjdhopp och kula. Han noterade även personbästa i fem av sju grenar och slutpoängen på 4413 blev även nytt distriktsrekord i Uppland. För Kevin blev det personbästa i 60 meter och längdhopp. Han satte totalpoängen 4613 som också är personbästa för honom, han kunde dock inte rå på två deltagare och fick nöja sig med ett brons.
– Killarnas insats är en stor framgång också för klubben IFK Märsta Friidrott, och ett bra bevis för att upplägget med allsidig friidrottsträning där ungdomarna får prova på och träna många grenar lönar sig, säger Magnus Thor ledare i IFK Märsta.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening