Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen/Arkiv
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånelaseger i derbyt mot Tyresö

Skånela besegrade Tyresö i Vikingahallen på lördagen med 29-28 och är med i kvalracet upp till Elitserien: - Det var en härlig match, derby och mycket känslor. Skönt att vi tar två poäng, konstaterade Skånelas tränare Fredrik ”Chippen” Söderberg

Efter en dålig start lyckades Skånela komma tillbaka och kvitterade i paus till 15-15. Ett tag hade gästerna Tyresö både 5-1 och 7-2 innan Fredrik ”Chippen” Söderberg lyckades väcka liv i sina tjejer:
– Det var tekniska fel och vi fick inte bakåt, men jag tycker att vi jobbar in oss systematiskt och behåller lugnet, säger ”Chippen”.

Bra i kontringarna
I andra går Skånela snabbt upp i ledning och därefter visar man Tyresö att man inte tänker släppa in dem i matchen längre. Även om det var jämt på resultattavlan så hade Skånela det hela under kontroll. På slutet skiljde tre bollar och först sista minuten putsar Tyresö till siffrorna till 29-28. Därmed hänger Skånela på i kvalracet:
– Vi var bra i kontringsspelet, det är där vi vinner matchen. Vi straffar dem till och med på avkast flera gånger så det är jag nöjd med. Kanske att vi har för många insläppta bollar, det är 2-3 för mycket i varje halvlek för att vi ska kunna vara riktigt nöjda, summerade ”Chippen”.

Målen
Thorleifsdottir 6, Eriksson 6, Böjeryd 4, Nyström 4, Andersson 4, Östlund 3, Nygårds 1, Ekwall 1

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.