Tobias Olsson svarade för kanoninsats i målet och levererade två mål framåt. Foto: Magnus Granhagen/Arkiv

Skånela upp på kvalplats efter utklassningen

Skånela gjorde processen kort med Vinslöv på bortaplan och vann med hela 37-24: - Det är inte lätt att vinna med tretton i Vinslöv men vi sa att vi skulle springa hela vägen, säger tränaren Jimmy Karlsson från tåget på väg hem.

Vinslöv hade kommandot inledningsvis och ledde med 4-1 som mest innan Skånela vaknade till liv. Efter åtta minuter var det kvitterat och därefter fanns det bara ett lag på banan:
– Vi tar tag i försvarsspelet och fullständigt pulveriserar dem i kontringarna, berättar tränaren Jimmy Karlsson.

Avgjort i paus
Ledningen var hela 19-11 i paus och i andra var det inget snack om saken, Skånela drygade ut. Jimmy Karlsson var nöjd med sitt lags insats från målvakt upp till anfall. Tobias Olsson som hade problem senast mot Önnered utsågs till matchens lirare, förutom alla räddningar stod han dessutom för två mål framåt. I och med segern och de många målen så gick Skånela up på kvalplats med fyra matcher kvar.
– Alla på planen levererar, vi går in och gör vad vi ska, det var en laginsats och jag kan inte framhäva någon, säger Karlsson

Målen
Filén 7, Jurell 7, Rahali 4, Nielsen 4, F. Olsson 4, T.Olsson 2, Andersson 2, Byström 2, Sjöö 2, Gustafsson, Frank, Nilsson

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening