Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela skickade Rimbo till kval

Allsvenskan - Säsongens bästa publiksiffra på 855 åskådare fick se Skånela köra över Rimbo i Vikingahallen med 42-34: - Det var en riktigt bra insats från vår sida och vi gör allt som vi önskade, konstaterar Anders Ericsson, tränare i Skånela.

Inte ett öga var torrt i Vikingahallen, varken hos skånelafansen eller Rimbos fans som fick se sitt lag skickas ner till kval. Det var avskedsföreställningen för Jimmy Karlsson, Gustaf Hallén och Kim Bäckman. Det blev ett perfekt avslut på en berg- och dalbaneliknande säsong där Skånela ett tag låg på kvalplats till Division 1. Efter uppryckningen på denna sida nyåret blev det till slut en sjätteplats och både bäst i Uppland och Stockholm då Tyresö passerades på bättre målskillnad.
Ledde med 11 som mest
Kampen i Vikingahallen var inledningsvis jämn, 9-9, därefter satte Skånela in en högre växel och hade 20-16 i paus. I andra drygade man ut ännu mer och ledde för det mesta med 7-9 bollar, som mest med 41-30 med fem minuter kvar.
– Vi gör en riktigt bra insats från vår sida och gör allt vi önskade. Vi hade ingen press på oss mer än att ta två poäng och vi visar publiken som kommer hit att vi har ett bra lag, säger Anders Ericsson till märsta.nu
Ska rubba topplagen
Ericsson konstaterar att det fanns spelare i Rimbo som inte gick för fullt på grund av sjukdomar i veckan vilket kan ha påverkat matchbilden. Men han är nöjd med att de unga kliver fram:
– Det känns bra inför kommande säsong att vi gör generationsväxlingen fullt ut nu. Kan vi få vara friska så kan vi rubba de bra lagen i Allsvenskan.
Målen
Jurell 9, Hallén, Sjöö 6, Nielsen, C. Andersson 4, Nilsson, Karlsson 3, K. Andersson 2, Rahali

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.