Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Skånela säkrade kontraktet

Skånela besegrade topplaget Helsingborg med 27-22 och säkrade därmed kontraktet i Allsvenskan: - Vi är på plats och käkar upp dem, säger Anders Ericsson, tränare i Skånela.

Det blev en konstig match i Vikingahallen. OV som jagade Karlskrona i toppen inledde piggt och hade ledningen med 7-5 innan Skånela vaknade till och vände på steken. Efter 7-7 var det Skånela för hela slanten i målprotokollet. Pausresultatet skrevs till 14-11 och slutresultatet 27-22. Tränaren Anders Ericsson är nöjd med att hans lag presterar mot ett lag som OV:
– Vi hade problem att få ihop spelet första tio minuterna sen var vi bra både bakåt och framåt. Helsingborg var förvånansvärt lama, men jag förstår dem, för ett år sen var vi i ett läge där vi förberedde oss för Elitserien. Jag tror att de är nedkörda i en träningsperiod och de anstränger sig inte mycket och riskerar inga skador, analyserar Anders Ericsson, tränare.
Kan skicka ner Rimbo
I och med segern säkrar Skånela kontraktet i Allsvenskan även nästa säsong. En match återstår, om två veckor borta mot Rimbo. Beroende på hur Rimbos match mot Warta slutar så kan Skånela skicka ner rivalen i det allsvenska kvalet mot ett Division 1-lag. Känslan efter det säkrade kontraktet är givetvis skön för Skånela:
– Oron kom under februari då vi torskade med uddamålet nån match och fick resultat som gick emot oss. Hade vi inte vunnit de två senaste så hade vi fått kvala neråt. Men vi har hanterat pressen och kan skicka Rimbo till kval även om jag tror att det är omöjligt för ett allsvenskt lag att åka ner. Idag sluter vi oss samman trots att Adam Sjöö är avstängd och Erik Karelius är sjuk så spelar vi nästan vår bästa match bakåt och gör 27 mål på serietvåan. Vi tar med oss att vi krigar, säger Anders Ericsson.
Målen
Hallén 10, Nielsen, Karlsson 3, Rahali, Filén, Jurell, Nilsson, Andersson 2, Bäckman 1
damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.