Skånelas publik, aktiva och medlemmar är bland de bästa i länet på att panta flaskor.

Skånela nia i panttoppen

Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

Totalt har nästan 2 500 föreningar runt om i landet deltagit i tävlingen, som genomfördes för trettonde året i rad. Tillsammans samlade föreningarna in närmare 15 miljoner burkar och flaskor, vilket genererade över 13 miljoner kronor till föreningslivet, enligt Pantamera.

Bäst placerad från Sigtuna kommun blev Skånela IF Handboll, som hamnade på nionde plats i länet efter att ha samlat in 7 265 burkar och flaskor. Även Sigtunabygdens Ryttarförening, Sigtuna Bågskytteklubb, Sigtuna Märsta GK Truppgymnastik samt flera andra lokala föreningar finns med på listan.

Pantameras Föreningskamp omfattar både pantintäkter och prispengar. Den förening som samlar in mest pant i hela landet belönas med 20 000 kronor, medan en länsvinnare i varje län får 10 000 kronor.
– Det är fantastiskt att så många idrottsföreningar väljer att samla in pant som ett sätt att få in pengar till föreningskassan, samtidigt som de gör en insats för miljön, säger Eva Stenström, kundansvarig på Pantamera/Returpack, enligt Pantamera.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.