Fredrik Olsson togs hårt.Foto: Daniel Iskander
Jimmy Karlssons första match som A-lagstränare. Foto: Daniel Iskander
Foto: Daniel Iskander
Cirka 100 åskådare kom till Vikingahallen denna heta fredagFoto: Daniel Iskander
Foto: Daniel Iskander
Foto: Daniel Iskander
Anton NilssonFoto: Daniel Iskander

Skånela inledde mot finska mästarna

Skånela inledde försäsongsmatchandet hemma mot finska mästarna Kocks: - Jag tycker det är ett lag som håller samma klass som botten av Elitserien, säger Jimmy Karlsson till märsta.nu

Jimmy Karlsson debuterade som A-lagstränare i Skånela. Hans lag är så gott som nytt jämfört med det som avslutade våren i Allsvenskan. Skånela saknade dessutom Jesper Byström och Jesper Filén som dock ska vara tillbaka till nästa vecka. Skånela var lite uddlösa framåt och i första fick man dessutom inte grepp om dem bakåt. 10-15 skrevs pausresultatet till och när slutsignalen ljudit var det 20-27. Fredrik Olsson testades som M9 och hade bra samarbete med Anton Nilsson. Jimmy Karlsson fick en del svar:
– Jag är nöjd att vi bara förlorar med sju. Vi behöver bli mer samspelta och spela med bättre tajming. Nu kör vi träningsläger hela helgen och möter Sollentuna nästa vecka, säger Karlsson.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.