Skånela visade sin styrka i Damallsvenskan på lördagen med en stabil seger över gästande Heid, där slutresultatet skrevs till 29-25.
Matchen var i princip Skånelas från start till slut; redan i halvtid hade hemmalaget en trygg ledning på 14-11. Under andra halvlek fortsatte Skånela att hålla ett stadigt försprång med en ledning på 3-4 mål genom stora delar av halvleken.
Efter matchen var tränarna Magnus Eriksson och Patrik Wild nöjda med insatsen, särskilt med försvaret som de menade fungerade riktigt bra matchen igenom. Samtidigt efterlyste de ett något enklare spel från sitt lag för att maximera effektiviteten. De noterade även att Heid gjorde ett bra jobb i sitt försvar, särskilt under första halvlek, men att Skånela över tid höll högre kvalitet i sitt eget försvarsspel.
Offensivt stack Olivia Eketjäll ut med sina sex mål, tätt följd av Kinga Kozdra med fem och Nathalie Söhrman med fyra.
Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.
Sport Skånelas damlag kliver in i Svenska cupen i mitten av augusti och ställs mot tufft motstånd i grupp 4. Laget har lottats mot tre lag: Skuru IK, Hammarby IF och Skövde HF.
Sport Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Sport Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Sport Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
Sport Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Sport Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Sport Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Sport Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Sport Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.
Sport Skånela åkte på en tung förlust mot Skövde i fredagens bortamatch, där slutresultatet skrevs till 32–25. Trots en jämn första halvlek, där ställningen var 12–11 till Skövde, tappade Märstalaget greppet i den andra halvleken.
Sport Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.