Linus Jämtdal satte sju nya poäng på lördagen.

Sju poäng av Jämtdal mot Älta

Linus Jämtdals ”show” fortsätter i tvåan och på lördagen kom sju nya poäng när hans Rosersberg vann med 12-8 borta mot Älta.

Det var en svängig match som Älta hängde kvar i nästan halva tiden. I mitten av andra lyckades Rosersberg med tre raka mål skaffa sig en ledning som innebar 7-4 inför tredje. Men Älta ville inte låta sig besegras inför ynka 34 åskådare. Laget kom ikapp och ledde även med 8-7 under några minuter i tredje. Sen var det dags för Rosers att växla upp, innan matchen var till ända hade man dunkat in fem obesvarade mål och slutresultatet skrevs till 12-8. Linus Jämtdal följde upp sina elva poäng senast med sju nu. Serien toppas av Bele Barkarby och på lördag är det seriefinal i Björkebyhallen.

Highlights 2015-10-31 Älta-Rosersbergs IK from Daniel Iskander on Vimeo.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.