Jennifer Tillman är glad efter en seger på Solvalla. Foto: Arkivbild/Kanal 75

Sigtunabo tävlar i Elitloppet

Jennifer Tillman från Erikssund blir på lördag den första kvinnan på 19 år som kör Elitloppet: - Det är så sjukt stort. En barndomsdröm jag alltid haft som äntligen blir verklighet. Jag minns alla gånger jag varit nere på Solvalla som åskådare, stått vid stängslet och sett ­alla kuskar gå förbi. Nu är det plötsligt jag själv som ska ­vara med. Det känns overkligt, säger Jennifer till Sportbladet.

Jennifer Tillman, 31, bor på hästgård i Erikssund utanför Sigtuna. Så sent som i lördags då hon ridit hästen Royal Fighter på Solvalla till en kanontid fick hon besked om att hon ska köra Elitloppet. Det var så klart en dröm som gick i uppfyllelse. Dessutom blir det första gången sedan 1996 som en kvinna kör Elitloppet.
– Det är för dåligt alltså! Att det inte varit en enda kvinna på 19 år, säger Jennifer till Sportbladet som träffat henne ute på gården.

Orutinerad häst
Jennifer är inte med i loppet bara för att ”delta” utan det är en topplats som gäller. Inom sporten tävlar killar och tjejer på lika villkor. Hennes häst Royal Fighter kanske är lite orutinerad i sammanhanget men hon skulle ändå inte byta ut honom mot någon annan, säger hon till tidningen. Ett ”problem” är dock att hon står sjättespår.
– Det är fortfarande målgången som räknas. Jag kommer ju inte offra allt för att komma till ledningen. Jag har inte ens bestämt mig för om jag ska köra eller inte. Det beslutet tar jag nog först när startbilen släpper, för då vet jag hur hästen är. Men vill han i väg, ja – då får vi köra. En sak är säker: han kommer att bli taggad av publiken, fortsätter Jennifer.

Start 10.20
Elitloppets försök går på söndagen och där är Royal Fighter och Jennifer ute i det första loppet. Vinnaren där kammar hem 250 000 kronor. Starten går 10.20. Förra året körde Jennifer in 4,4 miljoner kronor enligt Travsport och i år har hon redan kört in 2 miljoner på 255 starter. Hennes segerchans anses vara 10 procent i loppen hon startar i. Hennes tränare är berömde Henrik Larsson som utbildat ett antal svenska kuskar genom åren och fött upp framgångsrika hästar.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening