Sigtuna IF blev klara för femman på söndagen, en månad efter att serien spelats klartFoto: Sigtuna IF/Arkiv
Sigtuna IF klara för femman
Kvalet till trean spelades klart på söndagen och efter att Enköping avancerat blir det nu uppflyttningar för Sigtuna IF till femman och Märsta IK2 till sexan.
Det bjöds på stor dramatik när kvalet till trean avgjorde igår. Två uppländska lag hade chans att knipa förstaplatsen i kvalserien vilket skulle innebära en vakans i fyran som Procyon skulle fylla och därmed en vakans i femman som Sigtuna IF var näst på tur att ta och en vakans i sexan som Märsta IK2 skulle få. När krutröken lagt sig på Sävja IP var det två förlorare på planen, Uppsala-Kurd vann med 3-2 mot Spånga vilket innebar att Enköping blev laget som klev förbi båda upp en division eftersom de krossade Fardhem på Gotland med 7-1.
Avancemanget innebär att tre av bygdens lag nu går upp, Arlanda gjorde det sedan VP besegrat Fardhem i första kvalet, när nu Enköping gick upp så blir det Division 5-spel på Prästängarnas IP och Division 6 för Märsta IK2. Märsta IK hade som mål att kliva upp i sexan för egen maskin men den platsen tog Riala2 då de vann Division 7Ö. Det lönar sig att kämpa till sista sparken eftersom saker i princip alltid händer under kval eller i vinter då lag kan dra sig ur. Bygdens fotboll har nu lag i trean, fyran, femman och sexan, sjuan och åttan.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.
Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Basket På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.
Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.
Handboll Skånelas damlag kliver in i Svenska cupen i mitten av augusti och ställs mot tufft motstånd i grupp 4. Laget har lottats mot tre lag: Skuru IK, Hammarby IF och Skövde HF.
Ishockey Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.
Basket När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.
golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.
Cykel På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.