Foto: Insändarbild

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Sevdah leder serien med sex poängs marginal, och även om de skulle förlora kvällens match har de fortfarande ett bra läge. För Rågsved är det däremot vinna eller försvinna – de behöver tre poäng för att ha en chans att komma ikapp.

Efter kvällens möte återstår två omgångar, och för att Sevdah ska tappa seriesegern krävs det att de förlorar båda återstående matcherna. Nästa motståndare är Spårvägens FF, som för tillfället ligger trea i tabellen.

Spänningen är hög inför kvällens avgörande möte, och för Sevdah finns en chans att skriva historia inför hemmapubliken.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.