Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Jesper Östlund ventilerar med Per Eriksson-RomildFoto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Sent avgörande mot jumbon

Jumbon Country vållade Skånela problem i Vikingahallen och först sista minuten kunde man slappna av: - Är dom med sista fem så krigar dom tills det inte går mer, nu är jag nöjd att vi ändå tar två poäng, sen finns det detaljer som vi ska göra bättre, summerar headcoach Jesper Östlund.

Tränare Jimmy Karlsson fick återigen dra på sig matchtröjan, anledningen är att Anton Nilsson skadat sig och är borta resten av säsongen:
– Det är tråkigt för Anton och laget. Jag ser en enorm potential Jag ser en enorm potential i honom så han kan bli en bra handbollsspelare, han får jobba på sin fysik och komma tillbaka ännu bättre nästa år, säger Jesper Östlund som fick coacha laget för andra raka matchen.

”Jimmy behövs nu”
Jimmy Karlsson fick kliva in och spelade sporadiskt både i försvar och anfall, han fick dock för det mesta gå ut på en M9-kant då Fredrik Olsson och Jesper Byström agerade centralt. Han noterades för ett mål på ett friläge men det var andra än han som skulle svara för målskyttet denna eftermiddag.
– Tanken är att han ska spela om det behövs och nu behövs det, sen kanske det kommer in killar underifrån som får chansen, men han har rutin och lugnet när det behövs, han kommer spela, fortsätter Jesper Östlund.

Lyckas inte rycka
Lagen följs åt i stort sett hela matchen, i första kan Skånela inte höja tempot och det står 13-13 efter 30 minuter. Tidigt i andra ser det ut som att Skånela kopplar grepp och går ifrån till 18-14. När Country sedan får en man utvisad talade det mesta för att nu var det slut på det roliga. Men istället kommer gästerna tillbaka och kvitterar 21-21. Skånela förlorade överläget med 0-2, något om Östlund var irriterad över:
– Vi släpper in två skitmål och missar lägen, då är det match och de vädrar morgonluft.
Det blir krig in i det sista, först När Isak Nielsen med 40 sekunder kvar trycker in 25-23 så kan skånelaiterna slappna av, Country får sedan in en snabb reducering men i sista sekunden kommer 26-24 av Jesper Filén. Skånela matchade även båda målvakterna i en halvlek vardera.

Båda målvakterna matchades
Viktor Bergström hade svårt att få tag i Countrys Henrik Dahlberg som satte bollar från 9M vilket fick Östlund att agera i andra:
– Sigge (Bergström, reds anm) är bra i B-laget, Vi har startat med Tobbe i alla matcher och vi måste ha två målvakter igång. Viktor gör ingen dålig match men han kom inte åt bollarna från Dahlberg vilket Tobbe fick, men taktiken är att vi ska spela in honom, förklarar Östlund.

Målen
Jurell 8, Olsson 6, Nilsson 4, Nielsen 3, Filén 2, Rahali 1, Karlsson 1, Sjöö 1

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.