Viktor Östlund har lämnat Wings och återvänt till Lugano i SchweizFoto: Arkiv/Daniel Iskander
Säsongens bästa publiksiffra när SSK kom till Märsta
Publikrekord för denna säsong 285 åskådare, fick se Södertälje köra över Wings i Pinbackshallen med 7-1.
Klassiska Södertälje var på besök i Märsta under onsdag kväll för möte med Wings. SSK har hela 17 segrar på 19 matcher och snittar mer än fem mål per match. Wings var som väntat chanslösa och redan efter 17.27 stod det 3-0 till gästerna. Dennis Santesson reducerade i mitten av andra men resten av historien blev en fortsatt ensidig historia där nye målvakten för Wings, Marcus Rudhage, fick plocka ut tre puckar till i tredje. Wings kommer framöver att få klara sig utan Viktor Östlund som dragit till Lugano för resten av säsongen. Dessutom var Andreas Nordström sjuk så de som fick hoppa in i laget kom ur klubbens J20-lag.
Hoppas på större stöd SSK var kvickare och tyngre, Wings hade stundtals bra kombinationer men kom inte runt till så farliga lägen då SSK:s försvar var väl samlat. Skotten vann gästerna med 49-20, Marcus Rudhage svarade för hela 42 räddningar i sin debut men det var nog fel lag att starta mot. Närmast blir det match mot tabelltvåan Visby hemma i Märsta på söndag. Wings satsade på en del kringarrangemang i matchen och man hoppas nu på ett större stöd än de 70-100 åskådarna som normalt följt lagets framfart denna höst.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.
Fotboll Haris Curovac från Märsta blir ny förbundschef för Upplands Fotbollförbund. Han tillträder tjänsten den 15 juni: - Jag är väldigt stolt och hedrad över att få ta över uppdraget att leda förbundet, säger Haris i ett uttalande.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.