Så spelar bygdens lag

Toppstriden går vidare för Märsta IK och FC Arlanda. Det återstår 4-5 matcher för de flesta av bygdens lag innan serierna summeras.

Lördag
Division 6S: Lohärad-Rosersbergs IK, kl. 14.00, Björkhaga
Division 8S: Wigör2-Alsike, kl. 15.00, Odensala IF
Division 8S: Lagga-Långhundra-Sigtuna U, kl. 13.00, Stenevi

Söndag
Division 4: Rosersbergs IK-Håbo FF, kl. 14.00, Råbergsvallen
Division 4: Sunnersta-Märsta IK, kl. 16.00
Division 5N: Österlövsta-Märsta Syrianska FC, kl. 12.00, Sätravallen
Division 3NS: Enköpings SK-FC Arlanda, kl. 15.00, Enavallen
Division 6V: Sigtuna IF-Alsika, kl 17.00, Ansgarsvallen

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.