Foto: Rosersbergs IK

Rosersberg sjua på USM

Även Rosersbergs F98/99 var på USM och de slutade sjua i A-Flickor.

Det var inte bara Skånelas B-Pojk som spelade USM i Jönköping utan även Rosersbergs IK F98/99 hade kvalificerat sig dit. RIK förlorade öppningsmatchen mot Torslanda med 24-19 trots ledning 3-0 och 6-3. På  lördagen blev det dubbla förluster mot Tumba och Skövde och därmed blev det match om sjundeplats på söndagen. Där väntade Pandora och RIK fick klara sig utan stjärnan Kristin Thorleifsdottir på grund av skada, likaså Martina Wedin Ohlsson och Fanny Küller. Målet vaktades dock av fantomen Gracia Axelsson Zomi som snart lär spela i ett seniorlag på högre nivå och i försvaret var Wilma Alderus Axelsson en jätte. Matchen slutade sedermera 20-17. Klassen den vanns av IFK Tumba.
– Det är så skönt att få avsluta en turnering med seger. Det har gått lite trögt och inte alls som på räls i några matcher. Nu slutar vi på en sjunde plats och med lite distans så är det godkänt. Det fanns förhoppning om en mer framskjuten placering, men då måste vi vara kollektiva bättre, det var vi tyvärr inte i alla matcher, säger tränaren Robert Zetterquist till RIK:s hemsida.
damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.