Foto: Jamshid Jamshidi

RIK och Griffins fortsätter samarbete

Arlanda Griffins och Rosersbergs IK fortsätter samarbeta även nästa säsong trots att det bara skiljer en division mellan lagen.

Under förra säsongen inledde RIK och Griffins ett samarbete som gav flera spelare från Griffins chans att spela på högre nivå i Division 1. Nu hjälpte inte samarbetet till att hålla laget kvar i ettan utan det blev degradering till tvåan. Säsongen 15/16 spelar RIK i tvåan och Griffins i trean, samarbetet kvarstår dock och målet är att få upp RIK i ettan enligt ett pressmeddelande. Griffins kommer att låta ett antal spelare kämpa om en plats i RIK och i andra änden kan spelare gå ner till Division 3-laget.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.