Det har varit en stukad helg med bara ett fåtal matcher för bygdens lag. Men noterbart var att Rosersbergs IK tog en seger mot Lagga-Långhundra och hänger på i toppen av sexan.
Division 3 Dam RIK/MIK fick bara en poäng mot nästjumbon Österlövsta som satte fart direkt från start och tog ledningen med 1-0 efter 19 minuter. Det var bud på fler mål men RIK/MIK lyckades freda målet och kvittera med fem minuter kvar till paus genom Moa Jonsson. Kvarten in i andra skickade Josefine Stomberg in ledningen för märstalaget, den stod sig dock bara i några minuter innan det var kvitterat. Men ny ledning kom i 65:e minuten genom Josephine Naylor. Fem minuter senare kom 3-3 från hemmalaget på en frispark och därefter var det slut på mål även om båda lagen skapade chanser. Bland annat hade Naylor ett friläge med tio minuter kvar men Österlövstas målvakt rusade ut och räddade. – Vi har lite att jobba på för att hitta tillbaka till det fina spelet som vi hade mot Vaksala innan sommaruppehållet. Det ska vi ta fram hemma mot Mariehamn nästa helg, skriver RIK/MIK på sin hemsida.
Division 6S Rosersberg tog chansen att hänga med toppen efter 5-0 mot Lagga-Långhundra. Ordinarie tränaren Stefan Lindqvist var inte närvarande och veteranen David Nordbeck fick ta över. Angelo Constantine svarade för ett hat trick och Edin Bajric samt Pontus Rönnberg satte varsitt mål. Sigtuna IF spelar hängmatch på tisdag och kan sätta press på Danmark och Knivsta med en seger.
Division 8S Arlanda2 fick bara 1-1 mot Flogsta. Det satt dessutom långt inne sedan kvitteringen kommit i 88:e minuten genom Laszlo-Lehel Szöcs. I och med resultatet har tabelltvåan Wigör chans att plocka in tre poäng vid seger kommande omgång.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.
Fotboll Haris Curovac från Märsta blir ny förbundschef för Upplands Fotbollförbund. Han tillträder tjänsten den 15 juni: - Jag är väldigt stolt och hedrad över att få ta över uppdraget att leda förbundet, säger Haris i ett uttalande.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.