Rafflande avslutning att vänta

Skånela tar emot Kungälv i en viktig match med tre omgångar kvar:- Det är många intressanta och viktiga matcher som ska spelas och fortfarande sex poäng att spela om. I slutändan kan det till och med avgöras på målskillnad, uppger tränare Jimmy Karlsson på Skånelas hemsida.

Tre omgångar återstår av Herrallsvenskan och efter att Skånela som väntat förlorat mot Helsingborg förra veckan är man nu två poäng före Aranäs och Rimbo. Kungälv kommer på besök till Märsta i eftermiddag med nedsläpp 16.00:
– Det är ett formstarkt Kungälv som kommer till Vikingahallen med två raka vinster i ryggen. Vi förväntas oss en tuff drabbning där vi kommer sälja oss dyrt, skriver Jimmy Karlsson, tränare, på Skånelas hemsida.

Det är liten fördel för Skånela i kvaljakten då man har två matcher på hemmaplan, på onsdag möter man Lindesberg och där kan man säkra kval om det blir seger även mot Kungälv.
– Vi har de senaste veckorna inte presterat på den nivån den vi vill vara. För oss handlar det nu om att hitta tillbaka till den fina handbollen vi vet att vi kan spela. Att gilla läget och ta vara på chansen vi skapat åt oss själva.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Sport Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Sport Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

Flera nyförvärv och ny ordförande i Wings

Sport Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Melwin Pantzar uttagen i EM-trupp i basket

Sport När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening