Jesper Östlund snörade på sig skorna vid en match i höstas.

Östlund går till konkurrenten

Jesper Östlund har mitt under brinnande säsong gjort klart med seriekonkurrenten Hallby från Jönköping: - Det är blandade känslor hos mig just nu, säger Jesper i ett uttalande till klubbens hemsida.

Tidigare under säsongen har Jesper Östlund deklarerat att han vill ta nästa steg i sin karriär och leda ett lag själv. Nu får han chansen i Allsvenska konkurrenten Hallby från Jönköping. Skånela IF meddelade nyheten på sin hemsida under söndagen:
– Det är självklart tråkigt att Jesper lämnar Skånela där han har haft en karriär både som hyllad spelare och de senaste säsongerna som tränare för herrlaget tillsammans med Jimmy Karlsson, uppger herransvarige Peder Nielsen.

”Blandade känslor”
Nielsen tror att Östlund har alla förutsättningar för att lyckas i sin nya roll i Hallby och han önskar honom lycka till. Jesper är fostrad både som spelare och ledare i Skånela. Han har lett laget tillsammans med Jimmy Karlsson i flera års tid, nyligen signerade Karlsson en förlängning med Skånela utan att det blev något klart med Östlund. Idag kom alltså beskedet varför.
– Det är blandade känslor hos mig just nu, å ena sidan är jag oerhört lycklig att jag har fått den här möjligheten och utmaningen att bli huvudtränare i en elitklubb på frammarsch, å andra sidan gör det verkligen ont i själen att lämna klubben i mitt hjärta, säger Östlund i ett uttalande.

Fokus på bra avslutning
Jesper säger att fokus för hans del nu är att avsluta säsongen på ett så bra sätt som möjligt och pricken över i:et vore att avsluta med ett kval till Handbollsligan. Hans kommande klubb Hallby ligger för närvarande 6:a i Allsvenskan och är en av konkurrenterna i jakten på en kvalplats. Sex matcher återstår för Skånelas del, man har dock redan haft sina två matcher mot Hallby.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.