Nytt nederlag för Wings i Pinbackshallen

Även Hudiksvall har nu besegrat Wings i Hockeyettan Östra, 1-5 blev det i Pinbackshallen på onsdag kväll.

Wings ser allt mer ut att bli förankrat i botten av ettan denna säsong. Bara en seger på åtta matcher är facit och på onsdag kväll blev det 1-5 hemma mot Hudiksvall. Gästerna hade 3-0 redan 2 minuter in i andra perioden och innan mellanakten var till ända stod det 0-4 på resultattavlan. I mitten av tredje reducerade Markus Magnusson men närmare än så kom inte Wings, 1-5 fastställdes med 3.12 kvar att spela. Wings lyckades bara få iväg 18 skott på mål medan Sonderas Nordström i Wingskassen räddade 22 av 27 skott. Närmast blir det jumbomöte borta mot Tierp på söndag. Publiksiffran för kvällen stannade på 123 åskådare.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening