Nu börjar allvaret för nya unga Skånela IFFoto: Daniel Iskander
Nya Skånela mot Warta
Det var många år sedan Skånela mönstrade en premiär utan Gustaf Hallén, Jimmy Karlsson, Kim Bäckman och Jesper Östlund på banan. Två av dessa herrar är dock vid sidan om som tränare och i övrigt är det nu framtidens Skånela som möter Warta på söndag.
Kärnan som tog Skånela till Elitserien för några år sedan är borta, Gustaf Hallén, Jimmy Karlsson, Kim Bäckman, Jesper Östlund, Iris Ganibegovic och många fler som lämnat sedan sortin i högsta serien. Den gångna säsongen blev en början på en nystart med flera ungtuppar från de egna leden. Nu är det sista veteranerna ur truppen och Skånela har en uttalad satsning på att de nya killarna ska gå in och ta för sig.
Blandade insatser under försäsongen Under försäsongen har Skånela blandat och gett, allt i från division 1-klassa till elitserienivå enligt tränare Jimmy Karlsson som skrivit ihop en text inför matchen på Skånelas hemsida. Mot Warta har Skånela hopp om en flygande start då göteborgarna tappat en del spelare. Karlsson varnar dock för V9:an Erik Nilsson. Men fokus ska ligga på Skånelas egna prestation och inte motståndarens: – Premiärer är alltid ovissa och lite läskiga så arbetet måste självklart göras och vi måste hitta rätt mental balans, gör vi det måste Warta vara riktigt bra för att slå oss i Vikingahallen, skriver Karlsson
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.