Jimmy Karlsson

Möter nykomlingen i premiär

Skånela beger sig till Solna på söndagen för att möta nykomlingen AIK: - Kul att vara igång efter en stökig försäsong, säger tränare Jimmy Karlsson.

Årets Skånela får ses lite som en underdog. Man har tappat fyra rutinerade spelare som färgade i truppen och fyllt på med fyra spelare som ska utvecklas. Lucao, Östling, Ladan och Åkerman har lämnat. Lucao är kvar som målvaktstränare och stor press ligger på Kenan Omerovic och Marcus Nilsson att prestera på hög allsvensk nivå. Storväxte Karlo Seric är en av nykomlingarna som kan användas både i defensiven och offensiven.

Utöver nya spelarna är det Simon Lindberg som det kretsar mycket kring. Ny lagkapten är även Anton Nilsson.
– Vi har lite skador nu så det är oklart vad vi kommer till start med. Oavsett vilket är det kul att vara igång, säger tränare Jimmy Karlsson.

Målet om att vara topplag kvarstår. Även om man har ändrat i truppen en del. Målvakterna, Lindberg och Nilsson blir tungan på vågen om Skånela ska vara topplag. Premiären mot AIK blir tuff. Det är alltid svårt att möta en nykomling. I AIK finns även ex-skånelaiter. Som tränare Tim Lindqvist, Oscar Frank och Yosef Rahali.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening