Moa Bergund efter att ha ridit hem bronset i WesternridningFoto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat

Moa tog VM-brons i Westernridning

Sigtunabon Moa Berglund var med på VM i Westernridning och blev trea trots en nervös insats från hästen ”Grisu”: - Jag är mer än nöjd och är så fruktansvärt tacksam för alla sponsorer som gjort detta möjligt för mig, säger Moa till märsta.nu

Moa Berglund laddade upp i Italien och Tyskland inför VM i Westernridning i USA. Hästen ”Grisu” var omtumlad efter resan över Atlanten så han fick vila några dagar och springa av sig innan Moa började träna på allvar inför tävlingen. Oklahoma State Fair Park var värd för arrangemanget och taktiken för Moa var att underhålla det som tränats fram på hemmaplan:
– Jag kände mig redo och var inte alls nervös till min egen förvåning. Jag var lite osäker på om det var bra eller dåligt men jag tänkte att så länge jag kan fokusera borde det vara lugnt, berättar Moa exklusivt för märsta.nu

I kvalet vann hon sin klass med en score på 226 vilket är bra på ett kval enligt Moa eftersom man oftast får högre poäng i finalerna. Moa hade helst inte vunnit sitt kval eftersom det då medför en del förväntningar på henne.
– På finaldagen känner jag mig lite mer nervös och jag kämpade för att hålla mig i samma fokus och känsla som inför kvalet men det gick inte riktigt lika lätt, det var ju final, fortsätter Moa.

”Grisu” tappade fokus
Till sin finalklass tar hon några djupa andetag och klappar om ”Grisu”:
– Jag går igenom den så kallade ”Gateway of Champions”. När jag väl börjat rida känner jag att hästen inte är lika fokuserad som igår, han håller sig inte 110 procent inom ramen men jag kör på ändå och försöker tänka på att få till stora, luftiga och öppna byten. Många blev bra och jag slutade med en score på 228,5, vilket var bra och jag var nöjd.

Slutade med brons
Resultatet räckte dock inte hela vägen utan Moa fick nöja sig med ett brons. Hon blev dessutom mästare i sin ”level” som hon placerats i utifrån hur många poäng hon skaffat sig i tidigare tävlingar. Moa uppger att hon är mer än nöjd och tacksam för alla sponsorer som gjort äventyret möjligt för henne.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening