Moa Bergund efter att ha ridit hem bronset i WesternridningFoto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat

Moa tog VM-brons i Westernridning

Sigtunabon Moa Berglund var med på VM i Westernridning och blev trea trots en nervös insats från hästen ”Grisu”: - Jag är mer än nöjd och är så fruktansvärt tacksam för alla sponsorer som gjort detta möjligt för mig, säger Moa till märsta.nu

Moa Berglund laddade upp i Italien och Tyskland inför VM i Westernridning i USA. Hästen ”Grisu” var omtumlad efter resan över Atlanten så han fick vila några dagar och springa av sig innan Moa började träna på allvar inför tävlingen. Oklahoma State Fair Park var värd för arrangemanget och taktiken för Moa var att underhålla det som tränats fram på hemmaplan:
– Jag kände mig redo och var inte alls nervös till min egen förvåning. Jag var lite osäker på om det var bra eller dåligt men jag tänkte att så länge jag kan fokusera borde det vara lugnt, berättar Moa exklusivt för märsta.nu

I kvalet vann hon sin klass med en score på 226 vilket är bra på ett kval enligt Moa eftersom man oftast får högre poäng i finalerna. Moa hade helst inte vunnit sitt kval eftersom det då medför en del förväntningar på henne.
– På finaldagen känner jag mig lite mer nervös och jag kämpade för att hålla mig i samma fokus och känsla som inför kvalet men det gick inte riktigt lika lätt, det var ju final, fortsätter Moa.

”Grisu” tappade fokus
Till sin finalklass tar hon några djupa andetag och klappar om ”Grisu”:
– Jag går igenom den så kallade ”Gateway of Champions”. När jag väl börjat rida känner jag att hästen inte är lika fokuserad som igår, han håller sig inte 110 procent inom ramen men jag kör på ändå och försöker tänka på att få till stora, luftiga och öppna byten. Många blev bra och jag slutade med en score på 228,5, vilket var bra och jag var nöjd.

Slutade med brons
Resultatet räckte dock inte hela vägen utan Moa fick nöja sig med ett brons. Hon blev dessutom mästare i sin ”level” som hon placerats i utifrån hur många poäng hon skaffat sig i tidigare tävlingar. Moa uppger att hon är mer än nöjd och tacksam för alla sponsorer som gjort äventyret möjligt för henne.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.