Det är inte bara IFK Märsta som levererar framgångsrika idrottare, märstabon Amanuel Gergis tävlar för Hässelby och kom hem med JSM-guld på 5000 meter.
Amanuel Gergis går på Arlandagymnasiet och bor i Märsta. Han är 19 år gammal och flydde från Eritrea som 17-åring. Innan flykten var han en del av det eritreanska ungdomslandslaget. Efter en tävling i Tyskland åkte han vidare till Sverige för att söka asyl. – Jag vet att jag förmodligen aldrig kommer kunna åka tillbaka till Eritrea. Min förhoppning är att bli svensk medborgare. Jag vet att det kan ta tid men det är min önskan. Det skulle vara kul att någon gång få tävla för Svenska landslaget, berättar Amanuel Gergis i ett pressmeddelande från Sigtuna kommun.
När JSM gick för några veckor sedan tävlade Amanuel på två distanser, 5000m och 1500 meter. Det blev medalj i båda, guld på 5000 och silver på 1500. Men han valde bort IFK Märsta för sin träning utan håller istället till i Hässelby SK. Han bor idag i en lägenhet för ensamkommande flyktingbarn med uppehållstillstånd tillsammans med en en person från Somalia som nu är hans vän. Han har dock kompisar som är uppvuxna i kommunen också. På Arlandagymnasiet får han tid både för studier och träning. Han går Samhällsvetenskapligt program: – Jag har fått ett bra mottagande och kommunen har gjort allt för mig. Jag har alltid fått stöd när jag undrat över något eller velat ha hjälp med något, fortsätter Amanuel.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.
Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Basket På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.
Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.
Handboll Skånelas damlag kliver in i Svenska cupen i mitten av augusti och ställs mot tufft motstånd i grupp 4. Laget har lottats mot tre lag: Skuru IK, Hammarby IF och Skövde HF.
Ishockey Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.
Basket När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.
golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.
Cykel På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.