Blir det nytt kramkalas ikvällFoto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi
Märsta vill vila som serieledare
Märsta IK kan vid minst en poäng gå till halvtidsvila som serieledare: - Vi samlades i söndags och körde ett pass, i stort sett alla var med, säger tränaren Michael Broberg.
Spelarna i Märsta fick några dagar ledigt över midsommar men samlades igen i söndags för ett pass. Tränaren Broberg berättar att i stort sett alla var på plats. Det blev även ett pass på måndagen inför kvällens match mot Enenbyberg. Eftersom Gökar Altüner äv avstängd kommer det in någon ny spelare istället för honom: – De viktigaste spelarna är bänkspelarna, de gör att vi kan bibehålla bredden och slåss i toppen, säger Broberg.
Måste spela hela matchen Enebyberg från Danderyd har startat lika piggt som Märsta och är ett av fyra lag som slåss i toppen om seriesegern. Märsta toppar serien med 22 poäng och oavgjort räcker för att gå till vila som serieledare i halvtid. Förutom Altüner saknas även Elias Bagdo. MIK gjorde det bra senast mot Uppsala-Kurd i 20 minuter men tappade sedan spelet, trots det lyckades man vinna efter ett sent avgörande. – Vi ska göra det svårt för dem att spela mot oss, av erfarenhet så agerar vi bättre mot lag högre upp i tabellen så det känns bra att möta Enebyberg som likt oss är en nykomling i serien. Det blir en tuff nöt att knäcka och minst en poäng ska hem, fortsätter Broberg
Matchen följer du på märsta.nu från klockan 19.00 ikväll
Sport Allt fler föreningar i Sigtuna kommun ansluter sig till det nya fritidskortet för barn och unga. Hittills är 33 föreningar med, tillsammans med kommunens kulturskola.
Handboll Jesper Östlund från Märsta är klar som ny assisterande förbundskapten för Sveriges damlandslag i handboll. Uppdraget sträcker sig fram till och med 2028.
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.